top of page

בד השעם –  החומר המסקרן של עולם הטקסטיל

 מה הוא ומה יתרונותיו של השעם

מוצרים מבד שעם

סביר להניח שראיתם את בד השעם ואתם מכירים אותו אפילו אם אתם לא יודעים זאת עדיין. צורת העץ המקסימה והגמישה מאפיינת אותו והוא נעים למגע ומתאים בצבעיו למגוון שימושים. מאיפה מגיע בד השעם ומהם יתרונותיו? 

אנחנו פה כדי לספר לכם.

מקור בד השעם - פורטוגל בעיקר

רוב השעם בעולם מגיע כיום מפורטוגל, שם יש כבוד רב לעץ אלון השעם. כל 10 שנים מקלפים בעדינות את קליפת העצים, ולא יותר מזה בכדי לא לפגוע בעץ. הקליפה נלקחת לשימוש, והעץ ממשיך להתחדש ולייצר קליפה חדשה. אחרי שקליפת העץ הוסרה היא מונחת לייבוש במשך שישה חודשים בסביבה מבוקרת. לאחר הייבוש היא מורתחת בטמפרטורה גבוהה שהופכת את הקליפה לאלסטית וגמישה. חום ולחץ נמוך מופעלים על השעם על מנת להכניסו לתוך תבניות. לאחר מכן  נחתך השעם ונפרס לדפים דקים שמהם כבר ניתן לעשות שימוש וליצור מגוון רב של מוצרים.

בניגוד לעיבוד העור שמחייב שימוש בכימיקלים, עיבוד השעם הוא פשוט יחסית ונטול כימיקלים!

בניגוד להנחה הרווחת, בד השעם לא יסדק ולא יתפורר. למעשה, בגלל התהליך הפשוט והטבעי הבדים שומרים על תכונותיהם לאורך זמן.

אז הנה כמה מתכונותיו הידועות יותר והידועות פחות של בד השעם:

 

ארנק שעם במשקל נוצה

אחד היתרונות המשמעותיים של בד השעם הוא משקלו הקל. אף אחד לא רוצה לשאת תיק או ארנק ששוקל יותר מהתכולה שלו. יותר מ 50% מהנפח של בד השעם הוא בעצם אוויר, ולכן אין פלא שהוא קל משקל.

עמיד במים

אם ברצונכם לשמור על תכולת התיק או הארנק בכל מזג אוויר, שעם הוא חומר מעולה למשימה. העמידות במים הוא סוד שלא ידוע לרבים. לא סופג ואינו מעלה עובש גם כאשר לח ורטוב בחוץ.  בפנים הארנק או התיק ישמרו יבשים.

מדוע זה קורה? על גבי השעם ישנו חומר שנקרא סוברין (suberin). זהו חומר דמוי שעווה שנמצא על קירות התא ויוצר שכבת בידוד בלתי חדירה לנוזלים ולגז.

 

בד השעם לא נקרע ולא נמתח

ארנקי שעם עמידים בפני מתיחה גם אם עושים בהם שימוש אינטנסיבי ויומיומי. הכניסו את ארנק השעם לכיס הגי'נס ,הוא לא יפגע או יתבלה. מיתחו את החגורה, והיא תעשה את העבודה היטב. לשעם יש צורת חלת דבש, משמע היא עשויה חלקים חלקים אשר נראים לכאורה מודבקים אחד לשני. זוהי צורתו הטבעית של החומר והוא אינו מבוצע בתהליך תעשייתי. צורה זו משפרת את גמישותו ותנועתו של הבד כך שהוא יכול לנוע יחד אתכם מבלי להיקרע או להיחלש.

 

לבד השעם מגע רך

הרכות המאפיינת את השעם היא אחת הסיבות הנפוצות מדוע לקוחות רוכשים שוב ושוב את המוצרים שלנו. לגעת ולמשש ביד חתיכה שעשויה מעץ טבעי היא כמעט כמו לגעת בפיסה של טבע. החיבור שבין אדם לעץ הוא משהו שכולנו חשים ובניגוד לעצים אחרים שלהם מגע גס המתאים יותר לריהוט, השעם מתאפיין במגע רך ובגמישות.

 

בואו נדבר על איכות

אם אתם מתעניינים במוצרים איכותיים ואתם תוהים כיצד יראו  ארנק שעם או חגורת השעם שלכם לאחר מספר רב של שימושים, דעו זאת; בתעשיית הטקסטיל ידוע שבדי שעם הם ברמת העמידות הגבוהה ביותר, והיחידים שמשתווים לה הם בדי העור. כאמור, בניגוד לעור, השעם הוא 100 אחוז טבעוני, ויגן פרנדלי, עשוי חומר טבעי ובעל עיבוד מינימלי, דוחה מים, דוחה כתמים ועמיד בפני שריטות.

יתרון נוסף של בד השעם על פני עורות למיניהם הוא התחזוקה המועטה לה הוא נדרש. כל  שתצטרכו לעשות כדי לשמור על מוצרי השעם במצב טוב, הוא קצת מים וסבון. 

זהו, אין חומרים מיוחדים, אין שיטת טיפול מסובכת. פשוט לא?

ארנק שעם טבעוני לאישה
חגורה טבעונית משעם
ארנק קלאץ' עשוי שעם
חגורה טבעונית משעם

מוצרים עשויים שעם;  ארנקים לנשים ולגברים, חגורות ותיק קלאץ'. תמונות: אדון קרלוס

ארנק שעם לאישה בעיטורי זהב
ארנק שעם לגבר
ארנק שעם לגבר בצבע טבעי
Campervan
bottom of page