בד השעם –  החומר המסקרן של עולם הטקסטיל

מה הוא ומה יתרונותיו

מוצרים מבד שעם

אתם כבר כנראה ראיתם את בד השעם ואתם מכירים אותו אפילו אם אתם לא יודעים זאת עדיין. צורת העץ המקסימה והגמישה מאפיינת אותו, נעים למגע ומתאים בצבעיו למגוון שימושים. אבל מאיפה מגיע בד השעם ומה הם יתרונותיו? אנחנו פה כדי לספר לכם.

מקור בד השעם - פורטוגל בעיקר

רוב השעם בעולם מגיע כיום מפורטוגל, שם יש כבוד רב לעץ אלון השעם ממנו מופק הבד. את קליפת העצים מקלפים בעדינות כל 10 שנים, ולא יותר מזה בכדי לא לפגוע בעץ. הקליפה נלקחת לשימוש, והעץ ממשיך להתחדש ולייצר קליפה חדשה. אחרי שקליפת העץ הוסרה היא מונחת לייבוש במשך שישה חודשים בסביבה מבוקרת. לאחר הייבוש היא מורתחת בטמפרטורה גבוהה שהופכת את הקליפה לאלסטית וגמישה. חום ולחץ נמוך אז מופעלים על השעם על מנת להכניסו לתוך תבניות. לאחר מכן השעם נחתך ונפרס לדפים דקים אשר מהם כבר ניתן לעשות שימוש וליצור מגוון רב של מוצרים ושימושים.

בניגוד לעיבוד העור הדורש שימוש בכימיקלים, עיבוד השעם הוא פשוט יחסית ונטול כימיקלים!

בניגוד להנחה הרווחת, בד השעם לא יסדק או יתפורר. למעשה, בגלל התהליך הפשוט והטבעי של עיבוד השעם, הבדים שומרים על תכונותיהם לאורך זמן.

אז הנה כמה מתכונותיו הידועות יותר והידועות פחות של בד השעם:

 

ארנק שעם במשקל נוצה

משקלו הקל הוא אחד היתרונות המשמעותיים של בד השעם. אף אחד לא רוצה לשאת עימו תיק או ארנק ששוקל יותר מהתכולה שלו. כאשר יותר מ 50% מהנפח של בד השעם הוא בעצם אוויר, אין פלא שהשעם כל כך קל משקל.

עמיד במים

אם ברצונכם לשמור על תכולת התיק או הארנק בכל מזג אוויר, שעם הוא חומר מעולה למשימה. העמידות במים של השעם הוא סוד שלא ידוע לרבים. עמיד גם ללחות גבוהה, לא נרטב ואינו מעלה עובש ולכן גם כאשר לח ורטוב מבחוץ, בפנים ארנק השעם או התיק ישמר יבש.

מדוע זה קורה? על גבי השעם ישנו חומר שנקרא סוברין (suberin). זהו חומר דמוי שעווה שנמצא על קירות התא ויוצר שכבת בידוד בלתי חדירה לנוזלים ולגז.

 

בד השעם לא נקרע ולא נמתח

ארנקי וחגורות שעם עמידים בפני מתיחה גם אם עושים בהם שימוש אינטנסיבי ויומיומי. הכניסו את הארנק שעם לכיס הגי'נס והוא לא יפגע או יתבלה, מיתחו את החגורה כדי שתחזיק את המכנסיים, והיא תעשה את העבודה היטב. לשעם יש צורת חלת דבש, משמע היא עשויה חלקים חלקים אשר נראים מודבקים אחד לשני. זוהי צורתו הטבעית של השעם והוא לא נעשה בתהליך תעשייתי. צורה זו משפרת את גמישותו ותנועתו של הבד כך שהוא יכול לנוע יחד אתכם מבלי להקרע או להחלש.

 

לבד השעם מגע רך

הרכות המאפיינת את השעם היא אחת הסיבות הנפוצות מדוע לקוחות רוכשים שוב ושוב את המוצרים שלנו. לגעת ולהחזיק ביד חתיכה שעשויה מעץ טבעי היא כמעט כמו לגעת בפיסה אמיתית של טבע. החיבור שבין אדם לעץ הוא משהו שכולנו חשים, ובניגוד לעצים אחרים להם מגע גס שמתאים יותר לריהוט או לישיבה, השעם מתאפיין במגע רך ובגמישות.

 

בואו נדבר על איכות

אם אתם מתעניינים במוצרים איכותיים ואתם תוהים לעצמכם כיצד יראו הארנק שעם או חגורת השעם שלכם לאחר מספר רב של שימושים, דעו זאת; בתעשיית הטקסטיל זה כבר דבר ידוע שבדי שעם הם ברמת העמידות הגבוהה ביותר, והיחידים שמשתווים לה הם בדי העור. ובניגוד לעור, השעם הוא 100 אחוז טבעוני, ויגן פרנדלי, עשוי חומר טבעי ובעל עיבוד מינימלי, דוחה מים, דוחה כתמים ועמיד בפני שריטות.

יתרון נוסף של בד השעם על פני עורות למיניהם הוא התחזוקה המועטה לה הוא נדרש. כדי לשמור על מוצרי השעם שלכם במצב טוב, כל שתצטרכו לעשות הוא קצת מים וסבון. זהו, אין חומרים מיוחדים, אין שיטת טיפול מסובכת. פשוט לא?

נרתיק לטבק עשוי שעם
ארנק טבעוני לגבר עשוי שעם
חגורה מבד שעם

מוצרים עשויים שעם;  ארנקים לנשים ולגברים, נרתיק לטבק, חגורת יוניסקס. תמונות: אדון קרלוס

  • הפייסבוק של קרלוס
  • Instagram - White Circle
phone symbol.png

© 2020 by Studio Toms